Διάφορα βίντεο

Νίκη που ισοδυναμεί με παραμονή πέτυχε η ομάδα του Φιλωτίου το Σάββατο στο γήπεδο της Άνω Σύρου με σκορ 1-2 απέναντι στην ομάδα του Πάγου.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τον συνήθη ύποπτο Ιάκωβο Σταματίου το Φιλώτι πήρε το τρίποντο, καθάρισε την παραμονή στην Α Κατηγορία και με τρεις ακόμα βαθμούς στα επόμενα τρεία παιχνίδια θα κατακτήση και την πρώτη θέση σε αυτό το mini πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν πιο δραστήριοι αλλά η χρυσή αλλάγη όπως αποδείχθηκε ο Σταματίου εκμεταλεύτηκε το λάθος του Λοϊσιου και έκανε το 0-1 στο 35΄ λεπτό. Όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο δεν έιχε ιδιαίτερη διαφορά με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι φιλοξενούμενοι με καλή αμυντική λειτουργία και  με έναν πολύ καλό Ξένο κρατούσαν το υπέρ τους σκορ. Στο 89 και πάλι ο Σταματίου με όμορφη ενέργεια και από πάσα του Νταή πέρασε τρεις αντιπάλους και πλάσαρε κάνοντας το 0-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς καθαρίζοντας το θέμα νίκης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 91 να πετύχουν το γκολ της τιμής μετά από αυτογκόλ του Μουστάκη. Την επόμενη αγωνιστική το Φιλώτι φιλοξενείται στη Πάρο.

ΑΟ Πάγου (Ξενικάκης): Λοϊσιος, Φωτεινιάς (75΄Αργυρός), Πρίντεζης Π., Μαραγκός, Τρόκα, Σταμούλης, Ζαφείρας, Πρίντεζης Μ., Πρελορέτζος (64΄Παράβαλος), Τζώρτζης, Πάπιτσης
Αναπληρωματικοί: Ρούσσος Κ., Νικητήδης, Δαλέζιος Μ., Ρούσσος Ι., Δεσινιώτης.
ΑΜΣ Φιλωτίου (Μιχαήλοβιτς): Ξένος, Μακρυμανόλης, Βερασόγλου, Ρεγγινίδης, Σκοπελίτης (66΄Πράσινος), Αζεμπαέγκου, Νταής, Κοττάκης, Ζούλης (32΄Σταματίου), Μεμλίκα, Μουστάκης Δ. (92΄Βασιλάκης).